Połączeni muzyczna pasją…WŁOCHY 2012

Od kilkunastu lat nasza Szkoła czynnie współpracuje ze szkołami z Europy. Byliśmy na koncertach wielokrotnie na Węgrzech. Występowaliśmy w Belgii i na Słowacji. Jednak najbardziej prestiżowym i najbardziej logistycznie zaawansowanym przedsięwzięciem był udział „11 Europejskim Festiwalu Szkół Muzycznych”, który się odbył w dniach od 17 do 19 maja 2012 roku we Włoszech. Pośród 6000 uczestników z 25 krajów Europy  – Polskę reprezentowały dwie szkoły muzyczne: Zespół Szkół Muzycznych z Przemyśla i nasza Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia, im. Mieczysława Karłowicza z Mielca.

O NAS WE WŁOSKICH MEDIACH…

W dwóch miastach włoskich San Giovanni in Marignano, oraz w Betrtinoro wystąpiły orkiestra kameralna pod dyrekcją Ryszarda Kuska, oraz kwintet akordeonowy przygotowany przez Zdzisława Szymczyka. Uczestniczyliśmy również we wspaniałej ceremonii otwarcia w Ravennie, na której mieliśmy okazję wysłuchania Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Wayne Marshalla, jak również uczestniczyliśmy w koncercie finałowych z Goranem Bregovicem na czele. Mieszkaliśmy nad brzegiem morza w trzygwiazdkowym hotelu w malowniczym Rimini.

FOTOGALERIA

Festiwal – to wspaniałe i niezapomniane przeżycie, tym bardziej, że repertuar na ten niezwykły wyjazd przygotowywany był bardzo skrupulatnie i był również specjalnie dobierany. Orkiestra zagrała m. in.

 1. Dwie Melodie Irlandzkie
 • Believe Me With All Those Endearing Young Charms” , arr. by Edmund Goehring, Ryszard Kusek
 • M. W. Balfe „Killarney”, arr. by Edmund Goehring, Ryszard Kusek
 1. Astor Piazolla, Oblivion, arr. by R. Kusek

(solista – Zdzisław Szymczyk – akordeon)

 1. Pablo de Sarasate „Romans Andaluzyjski” op. 22

(Solista – Karolina Janocha – skrzypce)

Kwintet akordeonowy:

 1. Ray Henderson “Black Bottom” arr. Rico Reinwarth
 2. Otto Eckemann “Petite boutique” arr. Otto Eckelmann
 3. Astor Piazzolla “Libertango” arr. L. Holm
 4. Mikołaj Rizol „Czardasz” arr. Wł. Riazow

Orkietra kameralna:

 1. Ary Barroso „Samba Brasil”, arr. Tarmo Vallist, Ryszard Kusek
 2. Richard Eilenberg „Petersburger Schlittenfahrt – Galop”, arr. Ryszard Kusek

(Solista – Karol Bik – Xylofon)

Na zakończenie każdego z koncertów orkiestra przypomniała znany przebój włoskiej muzyki rozrywkowej – Toto Cotungo „L’italiano” arr. K. Pawłowski & R. Kusek, czym dodatkowo zaskarbiona została sympatia gospodarzy.

Bardzo dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Mielcu, a szczególnie Dyrektor Wydziału Funduszy, Rozwoju i Promocji Pani Agnieszce Dernodze, za pomoc w wyjeździe naszej młodzieży. Dodatkowym wymiernym i namacalnym skutkiem naszego wyjazdu było wstępne nakreślenie pól współpracy między miastem San Giovanni in Marignano, oraz powiatem mieleckim. W rozmowach z Panią burmistrz miasta San Giovanni in Marignano brali udział Dyrektor Agnieszka Dernoga, Ryszard Kusek, oraz Joanna Niewęgłowska.

RELACJA NA: www.hej.mielec.pl, oraz fotki

Przedsięwzięcia takie jak ten festiwal w obliczu zjednoczonej Europy są inicjatywą, która nie tylko integruje młodych ludzi, ale pokazuje, że również po przez kulturę, muzykę i naszą pasję potrafimy promować naszą ojczyznę, nasz powiat i naszą Szkołę.